NOWA

V Gra terenowo-sprawnościowa   „SKRZYDŁO  WOLNOŚCI” to propozycja  naszego harcerskiego uczczenia 64 rocznicy zakończenia  działań wojennych  w Szprotawie i oddania hołdu wszystkim, którzy zginęli walcząc o wolność  naszego miasta. Do współorganizacji  piątej edycji gry zaprosiliśmy Szprotawski Dom Kultury, Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju oraz  zaprzyjaźniony Żagański 11 Batalion Dowodzenia. Zadania dla patroli, uwzględniając pomoc współorganizatorów przygotował  jak zwykle komendant gry dh pwd Waldemar Błażków. Rywalizacja przebiegała w konkurencjach sprawdzających wiedzę o Szprotawie, umiejętnościach udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, odczytywaniu zaszyfrowanych wiadomościach. Na strzelnicy szprotawskiego LOK-u sprawdzono się w konkurencjach strzeleckich. Trzeba  było wykonać zadanie podczas pobytu patrolu na wieży szprotawskiego  ratusza. W Muzeum Ziemi Szprotawskiej  "egzaminowano" z wiedzy historycznej o naszym mieście. Grze cały czas  towarzyszył padający śnieg, jednak ciepły posiłek  i myśl, że od najbliższego poniedziałku ferie nie dała zmarznąć. Bardzo ciekawe okazało się, przeprowadzone przez żołnierzy z 11  batalionu szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, takiej nauki nigdy za wiele, nie wiadomo kiedy  nabyta wiedza i umiejętność udzielenia pomocy może się przydać w życiu. Nawiązywanie łączności przez radiostacje wojskowe, oraz rozmowa z drugim patrolem też było niezła atrakcją.

W konkurencjach strzeleckich  wygrał patrol nr 1 z 8 DSH im Wandy Rutkiewicz  działający przy Gimnazjum nr 3 w Wiechlicach, drugie miejsce patrol nr 2  tez z 8 DSH, 3 miejsce patrol z 5 DSH Promyk działającej przy Gimnazjum Nr 1 w Szprotawie, 4 miejsce patrol z 7 DW Iławianie działający przy Zespole Szkól w Szprotawie, piąte miejsce patrol z 36 DH Kornelowcy ze Szkoły Podstawowej w Wiechlicach. W klasyfikacji ogólnej  pierwsze miejsce, przechodnią statuetkę orła wygrała  5 DSH Promyk im Słonecznego Szlaku - 66 pkt, drugie miejsce patrol nr 2 z 8 DSH im Wandy Rutkiewicz  - 64 pkt, trzecie miejsce patrol nr 1 z 8 DSH im Wandy Rutkiewicz - 63,5 pkt, czwarte miejsce patrol z 7 DSH Iławianie - 61 pkt, piąte miejsce patrol z  36 DH Kornelowcy - 58 pkt. Najlepiej umundurowaną drużyną na grze była 36 Drużyna Harcerska Kornelowcy. Po zakończeniu gry po mieście,  przedstawiciele drużyny przejmującej statuetkę orła po raz czwarty, złożyli ufundowane przez Szprotawski Urząd Miejski, wiązankę kwiatów oraz zapalili znicze przed okolicznościowym obeliskiem  przy ul. Targowej.

Bardzo dziękujemy za pomoc w przebiegu  gry żołnierzom z 11 Batalionu Dowodzenia, szprotawskim działaczom Ligi Obrony Kraju, pracownikom Szprotawskiego Domu Kultury. Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Szprotawie za umożliwienia wejścia na wieże ratusza oraz Muzeum Ziemi Szprotawskiej, które od samego początku swojego istnienia zawsze wspiera działania szprotawskich harcerzy podczas kolejnych edycji gry. Drużynowym bardzo dziękujemy za przygotowanie patroli , a wszystkim uczestnikom  dziękujemy za udział.

>>Galeria  zdjęć<<