ZHP HUFIEC SZPROTAWA        

73  ROCZNICA ZAKOŃCZENIA WALK  WYZWOLEŃCZYCH   II WOJNY ŚWIATOWEJ NA  ZIEMI  SZPROTAWSKIEJ - 31 GRA TERENOWA "SKRZYDŁO WOLNOŚCI"

Skrzydło Wolności to harcerska gra sprawnościowa organizowana od roku 1975  w rocznicę zakończenia walk wyzwoleńczych II Wojny Światowej na Ziemi Szprotawskiej. Twórcą i pomysłodawcą gry był Komendant Szprotawskiego Hufca ZHP śp. harcmistrz Bogusław Lisiecki. Gra była okazją do sprawdzenia wiedzy, umiejętności i podnoszenia sprawności fizycznej jej uczestników oraz była zawsze lekcją patriotyzmu i historii o dawnej i obecnej Szprotawie. Na przestrzeni lat grze towarzyszyły między innymi: zawody na orientację, konkurencje strzeleckie, sprawnościowy tor przeszkód, konkurencje medyczne, zdobywano Młodzieżową Odznakę Sprawności Obronnej. Organizowano uroczystości przyjęcia w poczet członków Związku Harcerstwa Polskiego, Przyrzeczenia Harcerskiego, Zobowiązania Instruktorskiego. Zwiedzano  szprotawskie muzeum, Izbę Tradycji, szprotawski ratusz, kościoły oraz odwiedzano miejscowych kombatantów. Do udziału w grze zapraszano również dzieci oraz młodzież nie zrzeszoną.

Tegoroczna  XXXI gra „SKRZYDŁO  WOLNOŚCI” została  rozegrana w oparciu o bazę, gościnnego dla harcerzy, Szprotawskiego Domu Kultury. Z uwagi na panującą aurę zrezygnowaliśmy z wykonywania kilku zadań kilku zadań na dworze ograniczając się do zajęć z musztry. Pomimo tego gra nie straciła na atrakcyjności.  W domu kultury zorganizowano zawody strzeleckie z Cyklopa (to takie połączenie karabinu, komputera i tarczy strzeleckiej)  oraz stanowisko z czerwonym krzyżem na którym doskonalono umiejętności i sprawdzano wiedzę  z udzielania pomocy przedlekarskiej. Było zadanie w Sali Rycerskiej, łączność na prawdziwej wojskowej radiostacji nawiązywano na strychu szprotawskiego ratusza. Patrole zwiedziły także szprotawski ratusz. Bardzo ciekawym punktem gry okazało się Muzeum w Szprotawie. Każdy patrol przed Obeliskiem  poświęconym pamięci  Pionierów Ziemi Szprotawskiej  przy ul. Targowej zostawił zapalony znicz. Bardzo ciepłym akcentem było ognisko z pieczeniem kiełbasek. Na apelu kończącym grę podsumowano współzawodnictwo, które wygrał patrol wystawiony przez 5 Drużynę Starszoharcerską im Słonecznego Szlaku w Szprotawie. Całkiem dobrze poszło patrolom 3 DWp Sowińskie Bobry,  8 DSH im Wandy Rutkiewicz z Wiechlic, nieźle też wypadł patrol z Małomic. Dużej  pomocy udzielili żołnierze z 11 Batalionu Dowodzenia im gen. broni Zygmunta Sadowskiego. Żołnierze z  Kompani Węzłów Bazowych, Kompani Łączności, Kompani Organizacji i Regulacji Ruchu oraz Zespołu Zabezpieczenia Medycznego pełnili funkcje rozjemców na punktach zadaniowych gry. Wszyscy uczestniczący w grze otrzymali pamiątkowe znaczki, słodkie nagrody, plany Szprotawy, foldery o mieście , dyplomy uczestnictwa dla drużyn. 31 grę zakończyło Bratnie Słowo we wspólnym kręgu. Komendantka  hufca hm Hanna Lisiecka oraz komendant 31 Gry SW pwd Jerzy Zajdel dziękują  opiekunom za przygotowanie patroli do gry oraz osobisty udział w grze. Druhnom Sandrze Kowalczyk, Anicie Kaczmarek druhom Leszkowi Małolepszemu oraz Kacprowi Blacha dziękujemy za pomoc organizacyjno-logistyczną, Szprotawskiemu Domowi Kultury dziękujemy za gościnę a Wydziałowi Promocji Urzędu Miejskiego dziękujemy pięknie za materiały promocyjne, w tym za słodkie "krówki" z pozdrowieniami ze Szprotawy.

Komendant

31 Gry Skrzydło Wolności

pwd Jerzy Zajdel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                

POWRÓT