ZHP HUFIEC SZPROTAWA        

 SKRZYDŁO  WOLNOŚCI ' 2014  -  28 GRA  HUFCA  SZPROTAWA ZHP

 

Pod honorowym patronatem Burmistrza Szprotawy

Skrzydło Wolności to harcerska gra sprawnościowo-terenowa Szprotawskiego Hufca ZHP organizowana w rocznicę zakończenia działań  II Wojny Światowej na Ziemi Szprotawskiej. Gra zawsze była okazją do sprawdzenia wiedzy, umiejętności i sprawności szprotawskich harcerzy, była też lekcją patriotyzmu oraz  wiedzy o dawnej i obecnej Szprotawie. Pomysłodawcą gry był śp Komendant Szprotawskiego Hufca ZHP harcmistrz Bogusław Lisiecki. Tegoroczna, już 28 edycja gry, pierwszy raz dwudniowa, skierowana była nie tylko do harcerzy ze szprotawskiego hufca ZHP lecz również do młodzieży nie zrzeszonej.

Po dotarciu marszem z punktu zbornego (park za SzDK) do bazy gry i miejsca zakwaterowania uczestników  (sala gimnastyczna Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Wiechlicach) załatwiono sprawy lokalizacyjno-integracyjne

i… wyruszono na zwiedzanie Szprotawy w tym miejscowego muzeum.

Po południu zwiedzano obiekty dawnego lotnisko, a w bazie gry tworzono kartonowe budowle i wykonywano inne zadania zlecone przez sztab.

Pierwsza część właściwej gry, ta nocna to „ewakuacja” do 1945 roku, do trudnych czasów budowania władzy, czasów powrotu  do Polski Ziemi Szprotawskiej. Rozłożone po terenie całego miasta punkty wymagały od uczestników dobrej orientacji w terenie, czytania mapy, niezłej kondycji i… co najważniejsze bardzo, bardzo wygodnych do marszu butów.

Na każdym punkcie czekało jakieś zadanie, np. w Sali Rycerskiej miejskiego ratusza sprawdzano wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy,  wiedzy harcerskiej.  

Trzeba było też zameldować się na posterunku Milicji Obywatelskiej, dostać dobre kwity z Komitetu Polskiej Partii Robotniczej, odwiedzić różne funkcjonujące w tamtych czasach urzędy np. Urząd Bezpieczeństwa Publicznego…Historię, jaka by ona nie była, trzeba poznawać, szanować, pamiętać i przekazywać.  

Nocna gra zaplanowana do godziny 04.00 dostarczyła wielu ciekawych wrażeń a  jeszcze więcej odcisków, zakwasów i nagniotek…

Po, niestety bardzo krótkim śnie, nastąpił alarm i ogłoszono drugi dzienny etap gry. Prace z wykrywaczem metali, nawiązywanie łączności „komórą na druty i korbę”, sprawnościowe konkurencje strażackie to tylko niektóre atrakcje drugiego etapu.

O godzinie 13.00 uczestnicy gry stawili się przed obeliskiem Pionierów Ziemi Szprotawskiej aby uczestniczyć w miejskich obchodach 69 rocznicy zakończenia działań wojennych. 

 

Podczas uroczystości podsumowano grę, wręczono dyplomy i nagrody. W rywalizacji udział wzięło ponad 70 osób zgrupowanych w 8 patrolach, ponad 20 osób obsługiwało zmagania uczestników.  I miejsce zajął patrol z Harcerskiej Drużyny Wodnej z Gorzowa Wielkopolskiego, przechodnią Statuetkę Orła 5 Drużynie Starszoharcerskiej im Słonecznego Szlaku przy Zespole Szkół Nr 1 w Szprotawie wręczył honorowy patron 28 gry  burmistrz Szprotawy pan Józef Rubacha. Największy ciężar organizacyjny wzięła na siebie 1 Drużyna Wędrownicza Czerwone Orły Hufiec Szprotawa. Gra odbyła się dzięki pomocy wielu osób i instytucji w tym Komendy Hufca, Urzędu Miejskiego i Burmistrza Szprotawy, ppłk Dariusza Lesiuka i żołnierzy 11 Batalionu Dowodzenia im generała broni Zygmunta Sadowskiego, Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Szprotawie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubiechowie, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie, Szprotawskiego Muzeum, Centrum Kształcenia i Wychowania w Wiechlicach, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego  w  Henrykowie, Fundacji Spełnienie ze Szprotawy, oraz wielu osób którym tą drogą organizatorzy serdecznie dziękują za pomoc.  

autorzy zdjęć: Magda Grzelak, Dominik Burchard, Przemysław Lisiecki  / wkrótce większa galeria zdjęć z gry/

 

POWRÓT