PODZIEL  SIĘ  PLUSZAKIEM

Przedstawiciele naszego hufca, w marcu 2010 uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez 11 Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej im Króla Jana III Sobieskiego poświęconą  zidentyfikowaniu potrzeb humanitarnych prowincji Ghazni w Afganistanie. Konferencja odbyła sie w Garnizonowym Klubie Wojskowym w Świętoszowie i uczestniczyli w niej, oprócz przedstawicieli  władz samorządowych regionu, organizacji społecznych, dyrekcji szkół, przedstawiciele strony Afgańskiej zamieszkującej prowincję Ghazni.  Żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej przygotowują się do wykonywania zadań w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Prowincji Ghazni od października 2010 r. do końca 2011 r.   Z doświadczeń poprzednich misji wiadomo, iż pomoc humanitarna lokalnej społeczności przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo żołnierzy wykonujących zadania stabilizacyjne. W trakcie konferencji przedstawiono potrzeby społeczności afgańskiej, zasadność oraz sposób gromadzenia i przekazywania pomocy humanitarnej oraz specyfikę kraju, w którym stacjonować będą żołnierze 11 LDKPanc, w tym żołnierze współpracującego z naszym hufcem 11 Batalionu Dowodzenia im gen broni Zygmunta Sadowskiego. Ofiarami trwającej ponad 30 lat wojny w Afganistanie są między innymi dzieci, tych niepotrzebnych, niewinnych ofiar jest niestety coraz więcej. Skierujmy swoją pomoc właśnie do nich. Zorganizujcie w  środowisku swojego działania zbiórkę maskotek, przyborów szkolnych - to jest zeszytów, kredek, ołówków, pisaków itp. kogo stać może dorzucić plecak szkolny itp. Do akcji włączyć się mogą samorządy szkół oraz osoby nie zrzeszone, liczy się najdrobniejsza pomoc.

Zbiórka przedmiotów trwała do końca roku szkolnego, zebrane przez Was przedmioty, po odpowiednim zapakowaniu zostały przekazane do 11 LDKPanc. w Żaganiu stamtąd, przewiezione do Wrocławia-Strachowic  i drogą powietrzną poleciały do Afganistanu. Tam nasi żołnierze przekazali  je dzieciom Afgańskim.

Podziel sie pluszakiem... ze strony naszego hufca akcję bezpośrednio koordynowała hm Wioletta Wójtowicz. Z uwagi na inną kulturę i światopogląd narodu Afgańskiego unikajmy  podarków z elementami religijnymi, jak najbardziej wskazane elementy czy logo Polski.

30 września br. akcja została zakończona, najbardziej aktywną była 13 Drużyna Harcerska im Tadeusza Kościuszki działająca przy Szkole Podstawowej w Siecieborzycach drużynowa hm Wioletta Wójtowicz - gratulujemy i dziękujemy. Zebrane maskotki, plecaki oraz przybory szkolne przekazaliśmy  do sztabu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im Króla Jana III Sobieskiego.